Εκπόνηση Διδακτορικής Διατριβής. Πληροφορίες – Αίτηση

Πληροφορίες: Αλεξία Τσίτσιδα

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ

Εκδήλωση ενδιαφέροντος για εκπόνηση Διδακτορικών Διατριβών

Το Τμήμα Περιβάλλοντος στη 21/30.09.2021 Συνεδρίαση της Συνέλευσης του αποφάσισε την εκπόνηση Διδακτορικών Διατριβών στα παρακάτω γνωστικά πεδία:

1. Διαχείριση συστήματος αγροτικών καλλιεργειών ως προς τις περιβαλλοντικές του επιπτώσεις με εφαρμογή κοινωνικοοικονομικών τεχνικών μοντελοποίησης και τεχνικών βελτιστοποίησης πολλαπλών επιπέδων.
  2. Η χρήση παγοπυρηνωτικών παραγόντων σε τρόφιμα με στόχο την μείωση του περιβαλλοντικού αποτυπώματος της βιομηχανίας κατεψυγμένων τροφίμων.
  3. Μαθηματική Μοντελοποίηση στις Περιβαλλοντικές Επιστήμες.
  4. Αριθμητική προσομοίωση για λειτουργική βελτιστοποίηση φούρνων κεραμοποιίας με σκοπό την εξοικονόμηση ενέργειας.

Για την εισαγωγή στο πρόγραμμα διδακτορικών σπουδών οι υποψήφιοι θα πρέπει να έχουν τα παρακάτω τυπικά προσόντα (ειδικά προσόντα ξεχωριστά για κάθε αντικείμενο ορίζονται στην αντίστοιχη περιγραφή του):

1. Πτυχίο Ελληνικού ΑΕΙ ή ομοταγούς Πανεπιστημίου της αλλοδαπής αναγνωρισμένο από το ΔΟΑΤΑΠ.
  2. Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ελληνικού ΑΕΙ ή ομοταγούς Πανεπιστημίου της αλλοδαπής αναγνωρισμένο από το ΔΟΑΤΑΠ.
  • Τουλάχιστον καλή γνώση της Αγγλικής Γλώσσας.

Ο χαρακτηρισμός του Πτυχίου και του Μεταπτυχιακού Διπλώματος θα πρέπει να είναι τουλάχιστον λίαν καλώς. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις όπου ο υποψήφιος δεν κατέχει Μεταπτυχιακό Δίπλωμα με χαρακτηρισμό λίαν καλώς θα συνεκτιμηθούν και τα ακόλουθα ουσιαστικά προσόντα: α) Τεκμηριωμένη ικανότητα και προοπτική για έρευνα, η οποία θα αποδεικνύεται με τη δημοσίευση επιστημονικών εργασιών σε έγκριτα διεθνή επιστημονικά περιοδικά και διεθνή συνέδρια με σύστημα κριτών ή με άλλα αποδεικτικά, όπως η ερευνητική απασχόληση σε αναγνωρισμένα ερευνητικά κέντρα, β) Αποδεδειγμένη επαγγελματική εμπειρία (τουλάχιστον τριών ετών) στο επιστημονικό αντικείμενο της προτεινόμενης διδακτορικής διατριβής, και γ) Οι βαθμοί σε επιμέρους μαθήματα που είναι σχετικά με το αντικείμενο της διδακτορικής διατριβής.

Για την εξέταση της αίτησης θα πρέπει να υποβληθούν τα εξής δικαιολογητικά:

1. Συμπληρωμένη έντυπη αίτηση (παρέχεται).
  2. Σύντομο βιογραφικό σημείωμα.
  3. Φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας ή διαβατηρίου.
  4. Αντίγραφα Πτυχίου και Μεταπτυχιακού Διπλώματος, με αναγνώριση από το ΔΟΑΤΑΠ εφόσον έχουν αποκτηθεί από ΑΕΙ της Αλλοδαπής.
  5. Πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας.
  6. Αποδεικτικά στοιχεία (διπλώματα, αντίγραφα αποτελεσμάτων εξετάσεων) γνώσης της Αγγλικής γλώσσας.
  7. Περίληψη διπλωματικής εργασίας (εφόσον υπάρχει).
  8. Αντίγραφα επιστημονικών δημοσιεύσεων (εφόσον υπάρχουν).
  9. Πιστοποιητικά συμμετοχής σε ερευνητικά προγράμματα, σχετικής εμπειρίας, κλπ. (εφόσον υπάρχουν).
  10. Σύντομη περιγραφή της προτεινόμενης έρευνας (σκοπός, αναμενόμενα αποτελέσματα, καινοτομίες) και των κινήτρων συμμετοχής στην εκπόνησή της.
  11. Δύο (2) συστατικές επιστολές σε φακέλους σφραγισμένους από τους συντάξαντες (ονοματεπώνυμο, τίτλος, διεύθυνση και τηλέφωνο του συντάξαντος θα πρέπει να αναγράφονται και στην αίτηση του υποψηφίου). Εναλλακτικά, μπορούν να σταλούν από τους συστήνοντες αποκλειστικά σε αρχείο .pdf με ηλεκτρονικό μήνυμα στη Γραμματεία του τμήματος (g‑env@uth.gr ).

Καλούνται όσοι ενδιαφέρονται να καταθέσουν τα δικαιολογητικά τους στη Γραμματεία του Τμήματος μέχρι και 30.11.2021.

To σύνολο των δικαιολογητικών (εκτός των συστατικών επιστολών) θα κατατεθεί ηλεκτρονικά σε συμπιεσμένη μορφή (.zip, .rar) και θα περιέχει όλα τα απαιτούμενα έγγραφα, αποκλειστικά σε μορφή PDF, όπως περιγράφεται παρακάτω. Το αρχείο θα αποσταλεί στη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου g-env@uth.gr.

Δικαιολογητικά Ηλεκτρονικά αρχεία
Έντυπη αίτηση 1.ΑΙΤΗΣΗ.PDF
Σύντομο βιογραφικό σημείωμα 2.BIO.PDF
Φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας ή διαβατηρίου 3.TAYTOTHTA.PDF
Αντίγραφα πτυχίων 4a.ΠΤΥΧΙΟ.PDF
4b.MSC.PDF
Πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας 5.ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ.PDF
Αποδεικτικά στοιχεία (διπλώματα, αντίγραφα αποτελεσμάτων εξετάσεων) 6a.ENGLISH-C2.PDF
6b.GERMAN-C1.PDF
Περίληψη διπλωματικής εργασίας 7.THESIS_SUMMARY.PDF
Αντίγραφα επιστημονικών δημοσιεύσεων 8.PAPERS.PDF
Όλες οι δημοσιεύσεις να οργανωθούν σε ενιαίο αρχείο PDF. Διαφορετικά να χρησιμοποιηθεί το εξής format
8a.PAPER1.PDF
8b.PAPER2.PDF
Πιστοποιητικά συμμετοχής σε ερευνητικά προγράμματα, σχετικής εμπειρίας κλπ 9a.ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ1.PDF
9b.ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ2.PDF
Περιγραφή έρευνας/κινήτρων 10.ΠΡΟΤΑΣΗ.PDF

Σημείωση:

• Να διατηρηθεί η αρίθμηση που υπάρχει στην αρχή του ονόματος των αρχείων, ακόμη και αν απουσιάζει κάποιο από τα προαιρετικά δικαιολογητικά.
  • Μέγιστο μέγεθος συμπιεσμένου αρχείου 8Mb.