ΝΕΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΟΔΗΓΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ

Δομή του Προγράμματος Προπτυχιακών Σπουδών
Από το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024 με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης Τμήματος, (Συνεδρίαση 66η/19-05-2023) τίθεται σε ισχύ το ανανεωμένο Πρόγραμμα Προπτυχιακών Σπουδών (ΠΠΣ) του Τμήματος Περιβάλλοντος του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, το οποίο καλύπτει ένα ευρύ φάσμα σε θέματα περιβάλλοντος εμβαθύνοντας μεταξύ άλλων σε θεματικές ενότητες όπως η Περιβαλλοντική Διαχείριση και Αποκατάσταση, η Διαχείριση Αποβλήτων, ο Περιβαλλοντικός Σχεδιασμός, η Περιβαλλοντική Εκπαίδευση, η Κοινωνική και Οικονομική Περιβαλλοντική Ανάλυση κ.ά.
Το πρόγραμμα του Τμήματος Περιβάλλοντος, όπως τροποποιήθηκε με το Πρακτικό 66/19-05-2023 Συνεδρίασης της Συνέλευσης του Τμήματος Περιβάλλοντος, διαρθρώνεται σε 8 εξάμηνα σπουδών (4ετούς φοίτησης Τμήμα) όπου οι φοιτητές/τριες για να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους θα πρέπει να συμπληρώσουν συνολικά 240 ECTS. Τον συνολικό αυτόν αριθμό ECTS θα τον συμπληρώσουν εξεταζόμενοι/ες επιτυχώς σε 45 μαθήματα υποχρεωτικά (222 ECTS), 5 μαθήματα επιλογής (18 ECTS) ή 3 μαθήματα επιλογής (12 ECTS) και Πρακτική άσκηση (6 ECTS).
Το πρόγραμμα σπουδών διαρθρώθηκε με τέτοιο τρόπο ώστε στην διάρκεια των 4 πρώτων εξαμήνων οι φοιτητές/τριες να αποκτήσουν βασικές γνώσεις σε δομικές επιστήμες για την κατανόηση των διεργασιών στο περιβάλλον (Χημεία, Φυσική, Βιολογία, Μαθηματικά, Πληροφορική), καθώς και μαθήματα που θα εισάγουν τους φοιτητές στο Φυσικό Περιβάλλον, στην Περιβαλλοντική Μικροβιολογία, στην Περιβαλλοντική Γεωλογία, στην Περιβαλλοντική Μηχανική, τα Οικονομικά Περιβάλλοντος και τη Μετεωρολογία. Στα επόμενα 4 εξάμηνα, οι φοιτητές/τριες θα διδαχθούν μαθήματα που εστιάζουν σε θέματα Ρύπανσης, Διαχείρισης και Αποκατάστασης Περιβάλλοντος όπως η Διαχείριση Αποβλήτων, ο Περιβαλλοντικός Σχεδιασμός, η Κυκλική Οικονομία και Βιώσιμη Ανάπτυξη και η Περιβαλλοντική Εκπαίδευση. Κατά τη διάρκεια των τελευταίων δύο εξαμήνων σπουδών, Ζ και Η, δίνεται επιπλέον η δυνατότητα στους φοιτητές/τριες να επιλέξουν μεταξύ ενός εύρους μαθημάτων επιλογής, κυρίως ειδικού υποβάθρου και ανάπτυξης δεξιοτήτων ώστε να συμπληρώσουν τον ελάχιστο αριθμό ECTS από μαθήματα επιλογής και την Πρακτική άσκηση που ισούνται με 18 ECTS, συνολικά. Κατά το 8ο εξάμηνο σπουδών οι φοιτητές/τριες καλούνται να πραγματοποιήσουν πτυχιακή εργασία που αντιστοιχεί σε 10 ECTS σε αντικείμενο της επιλογής τους.
Μαθησιακά αποτελέσματα και προσόντα
Τα μαθησιακά αποτελέσματα και προσόντα του Τμήματος Περιβάλλοντος του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, σύμφωνα με το Ευρωπαϊκό και το Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων Ανώτατης Εκπαίδευσης, ευθυγραμμίζονται με τα αντικείμενα που θεραπεύονται από το Τμήμα, πλαισιωμένα από μια σειρά μαθημάτων που δημιουργούν ένα ισχυρό υπόβαθρο ώστε να υπάρχει η μαθηματική, φυσική, χημική, βιολογική και οικονομική κατανόηση των φαινομένων που πιθανότατα να αντιμετωπίσουν οι απόφοιτοι/ες στην επαγγελματική τους σταδιοδρομία.
Ο πρώτος κύκλος σπουδών (4 πρώτα εξάμηνα) περιλαμβάνει μαθήματα υποβάθρου σε Χημεία, Φυσική, Βιολογία, Μαθηματικά, Πληροφορική, Μηχανική Ρευστών, καθώς και μαθήματα επιστημονικής γνώσης σε θέματα περιβάλλοντος, ώστε οι φοιτητές να αποκτήσουν προχωρημένες γνώσεις σε κάθε ένα από αυτά τα γνωστικά αντικείμενα. Επιπλέον, μέσω των εργαστηριακών μαθημάτων, αποκτούν δεξιότητες στα αντικείμενα αυτά, καθώς καλούνται να αντιμετωπίσουν σύνθετα και απρόβλεπτα προβλήματα, τα οποία έχουν ιδιαιτερότητες και απαιτούν προχωρημένες γνώσεις αλλά και κριτική προσέγγιση για την επίλυσή τους.
Ο δεύτερος κύκλος μαθημάτων, κυρίως Ειδικού Υποβάθρου και Ανάπτυξης Δεξιοτήτων, περιλαμβάνει μαθήματα Υποχρεωτικά (Υ), Επιλογής (Ε) και την εκπόνηση Πτυχιακής Εργασίας και υποστηρίζει τα αντικείμενα που θεραπεύονται από το Τμήμα παρέχοντας στους φοιτητές/τριες του τμήματος εξειδικευμένες γνώσεις. Τα μαθήματα Επιλογής συμβάλλουν στην εμπέδωση γνώσεων αιχμής και προφέρουν στους φοιτητές/τριες εξειδικευμένες δεξιότητες αποτίμησης και επίλυσης σύνθετων προβλημάτων. Επιπλέον, παρέχεται η δυνατότητα στους φοιτητές/τριες να επιλέξουν συνδυαστικά Πρακτική άσκηση (6 ECTS) με τρία μαθήματα επιλογής (12 ECTS), καλύπτοντας συνολικά 18 ECTS από τα απαιτούμενα για την απόκτηση πτυχίου.
Συμπερασματικά, με το σύνολο των μαθημάτων που απαρτίζουν το ισχύον Πρόγραμμα Προπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος Περιβάλλοντος, παρέχονται και εξασφαλίζονται στους/στις αποφοίτους όλες οι απαραίτητες γνώσεις, δεξιότητες και ικανότητες του Επιπέδου 6 του (συμβατού με το Ευρωπαϊκό) Εθνικού Πλαισίου Προσόντων.