14 Σεπτεμβρίου 2022

ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΠΡΩΤΟΕΤΩΝ – ΕΚΔΟΣΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΩΝ [Έως 23.09.2022]

Ως προς την ολοκλήρωση εγγραφής των πρωτοετών φοιτητών, απαιτούνται τα παρακάτω δικαιολογητικά:

1. Εκτυπωμένη η ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής που υποβλήθηκε στο Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων.
  2. Φωτοαντίγραφο της αστυνομικής ταυτότητας ή διαβατηρίου.
  3. Φωτογραφία του φοιτητή (τύπου αστυνομικής ταυτότητας).
  4. Φωτοαντίγραφο του ΑΜΚΑ και του ΑΦΜ.

Σημειώνεται ότι:

α) Οι επιτυχόντες που δήλωσαν κατά την ηλεκτρονική τους εγγραφή ότι φοιτούσαν σε άλλο Τμήμα Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης θα πρέπει παράλληλα με τα ανωτέρω δικαιολογητικά να προσκομίσουν ή να αποστείλουν Πιστοποιητικό Διαγραφής ή Αποφοιτήριο από το προηγούμενο Τμήμα.

β) Οι επιτυχόντες με την κατηγορία μουσουλμανική μειονότητα Θράκης θα πρέπει παράλληλα με τα ανωτέρω δικαιολογητικά να προσκομίσουν ή να αποστείλουν τη βεβαίωση στην οποία αναγράφεται ότι είναι εγγεγραμμένοι στα δημοτολόγια Δήμου του Ν. Ξάνθης, Ροδόπης ή Έβρου.

γ) Οι επιτυχόντες με την κατηγορία σοβαρών παθήσεων θα πρέπει παράλληλα με ανωτέρω δικαιολογητικά να προσκομίσουν ή να αποστείλουν τα ακόλουθα έγγραφα:

1. Φωτοαντίγραφο του Τίτλου απόλυσης: απολυτηρίου ή πτυχίου ή αποδεικτικό του σχολείου από το οποίο φοίτησαν.
  2. Ευκρινές φωτοαντίγραφο πιστοποιητικού διαπίστωσης της πάθησης από την αρμόδια επταμελή επιτροπή του νοσοκομείου.

Τα παραπάνω δικαιολογητικά θα πρέπει να κατατεθούν στη Γραμματεία του Τμήματος Περιβάλλοντος είτε δια ζώσης ή να αποσταλούν είτε με ταχυδρομείο είτε με υπηρεσία ταχυμεταφοράς έως και την Παρασκευή 23 Σεπτεμβρίου 2022 στη διεύθυνση:

Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Τμήμα Περιβάλλοντος

Γαιόπολις, Π.Ο. Λάρισας-Τρικάλων

41500 Λάρισα

Όλα τα παραπάνω είναι υποχρεωτικά για να ολοκληρωθεί η εγγραφή των πρωτοετών φοιτητών στο τμήμα.

Αφού παραληφθούν τα δικαιολογητικά από τη Γραμματεία και καταχωρηθούν όλα τα στοιχεία στο ηλεκτρονικό σύστημα θα σας σταλούν οι κωδικοί του ιδρυματικού σας λογαριασμού ώστε να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Οι κωδικοί θα σταλούν στο κινητό τηλέφωνο που δήλωσε ο πρωτοετής φοιτητής κατά την ηλεκτρονική εγγραφή στην εφαρμογή του Υ.ΠΑΙ.Θ. με ένα SMS με οδηγίες για την ενεργοποίηση του προσωπικού ιδρυματικού λογαριασμού (σε περίπτωση που το κινητό τηλέφωνο που έχετε δηλώσει κατά την ηλεκτρονική εγγραφή σας έχει αλλάξει, θα πρέπει να ενημερώσετε άμεσα τη Γραμματεία).

Μόλις λάβετε το σχετικό sms, θα πρέπει να μεταβείτε στη σελίδα ανάκτησης κωδικού πρόσβασης (https://secure.it.uth.gr/user/recover/) όπου θα καταχωρήσετε το όνομα χρήστη και το συνθηματικό ανάκτησης που θα σας δοθεί με sms και δύο φορές το νέο σας κωδικό, δικής σας επιλογής.

Έπειτα ο λογαριασμός σας στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας θα έχει το ίδιο όνομα χρήστη και το νέο κωδικό (Προσοχή: το συνθηματικό ανάκτησης που θα σας δοθεί θα είναι μίας χρήσης και απενεργοποιείται αυτόματα μετά τη διαδικασία ενεργοποίησης του λογαριασμού σας).

Ο ιδρυματικός σας λογαριασμός είναι απαραίτητος και θα σας συνοδεύει σε όλη την πορεία των σπουδών σας.

Με τον ιδρυματικό λογαριασμό αποκτάτε αυτόματα και προσωπικό γραμματοκιβώτιο (email) της μορφής <το όνομα χρήστη που θα σας δοθεί>@uth.gr, μέσω της υπηρεσίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (https://webmail.uth.gr).

Η προσωπική σας επικοινωνία με το Τμήμα και τις λοιπές υπηρεσίες του Πανεπιστημίου θα γίνεται αποκλειστικά μέσω του νέου σας email και όχι σε άλλους λογαριασμούς email που έχετε δηλώσει κατά την ηλεκτρονική εγγραφή σας.

Έως ότου ολοκληρωθεί η παραλαβή των προαναφερόμενων δικαιολογητικών από τη Γραμματεία δεν θα είναι δυνατή η έκδοση βεβαιώσεων σπουδών για τους πρωτοετείς.

Να παρακολουθείτε τακτικά την ιστοσελίδα του Τμήματος καθώς θα ακολουθήσουν ανακοινώσεις για δήλωση μαθημάτων, συγγραμμάτων κ.α.

Από τη Γραμματεία του Τμήματος Περιβάλλοντος